معرفی انواع کفپوش و نکاتی که باید پیش از خرید آن بدانید

نصب انواع کفپوش در منزل، علاوه بر اینکه در تغییر نما و زیباتر شدن خانه تاثیر زیادی دارد، می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کرده و یا زحمت شما را برای تمیز کردن هرروزه کف پذیرایی و آشپزخانه کم کند. همچنین خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند یا منتظر تولد نوزاد خود هستند، انتخاب صحیح کفپوش، امنیت فرزند را حین رشد و راه رفتن تضمین می‌کند. در ادامه انواع کفپوش‌های موجود در بازار را بررسی می‌کنیم.

نکات مهمی که باید پیش از خرید انواع کفپوش تعیین کنید عبارتند از:

  • محل استفاده
  • سبک طراحی فضا
  • هزینه
  • مدت دوام
  • رنگ و طرح
  • نحوه تمیز کردن

سرامیک

یکی از معمول‌ترین انواع کفپوش که امروزه در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود، سرامیک است. سرامیک به دلیل ضد آب بودن، انتخاب مناسبی برای فضا‌هایی مانند آشپزخانه، راهرو‌ها و پاگردهاست. احتمال خیس شدن این مکان‌ها بیشتر از سایر نقاط منزل است. در صورتی که انتخاب شما برای نصب کفپوش منزل، سرامیک است، توجه داشته باشید که هرچه سرامیک براق‌تر باشد، پس از خیس شدن احتمال لیز خوردن روی آن افزایش پیدا می‌کند. دشواری تمیز کردن درز میان سرامیک‌ها یکی از بزرگترین معایب این کفپوش است. احتمال شکستگی سرامیک‌های بی‌کیفیت در اثر فشار بار یا وزن زیاد وجود دارد.

پارکت چوبی

پارکت به علت زیبایی و دوام بالا، همواره یکی از گزینه‌ها برای انتخاب کفپوش خانه محسوب می‌شود. پارکت به خاطر جنس چوب، یکی از المان‌هایی محسوب می‌شود که انرژی مثبتی به محیط تزریق می‌کند. بعلاوه به علت تنوع چوب‌ها، پارکت‌ها در رنگ و ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. این نوع کفپوش ضد آب نیست و بر خلاف سایر کفپوش‌ها، برای نصب در مناطق شرجی ساخته نشده است. پارکت انتخاب مناسبی برای نصب در شهر‌هایی با آب هوای خشک است. این نوع کفپوش حتی اگر با گذشت زمان، دچار خراش یا ساییدگی شود، به سادگی می‌توان آن را برق انداخت. بعضی از پارکت‌ها با گذر زمان، ممکن است سیاه شده و یا تغییر شکل و اندازه دهند.

لمینت

از میان انواع کفپوش‌های موجود در بازار، لمینت یکی از ارزان‌ترین کفپوش‌هاست که علاوه بر نصب آسان، با دوام است و در مقابل گرما و شکستن مقاومت خوبی نشان می‌دهد. کفپوش لمینت در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع موجود است و می‌توان از آن در فضا‌هایی که رفت و آمد بسیار زیاد است، استفاده کرد. این کفپوش بدون نیاز به چسب، روی سطح زمین قرار گرفته و قطعات آن در هم قفل می‌َشوند. یک عیب بزرگ کفپوش لمینت این است که به سادگی خراشیده شده و امکان برق انداختن مجدد سطح آن وجود ندارد. در صورتی که در شهر‌های مرطوب و پرباران زندگی می‌کنید، در انتخاب لمینت دقت کنید؛ توصیه می‌کنیم از لمینت‌های مخصوص مناطق شرجی استفاده کنید.
سنگ مرمر
در صورتی که می‌خواهید کف‌پوشی با دوام انتخاب کنید، سنگ مرمر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. از سنگ مرمر، علاوه بر پوشش کف، می‌توان برای دیوار‌ها یا پوشاندن ستون‌ها نیز کمک گرفت. سنگ مرمر به سادگی تمیز شده و به علت طرح و رنگ طبیعی فضایی خاص را به وجود می‌آورد. این کفپوش در محیط‌هایی که به سبک کلاسیک طراحی شده‌اند، نمای المان‌های به کار رفته را دو چندان می‌کند.

چوب پنبه یا Cork

شاید مطرح کردن چوب پنبه به عنوان کفپوش عجیب به نظر برسد، ولی به علت نرم و اصطکاک مناسب سطح آن، انتخاب مناسبی برای مهدکودک‌ها و یا فضا‌های تجاری است. ایستادن و راه رفتن برای افراد روی کفپوش Cork راحت بوده و افراد از قرار گرفتن روی آن احساس خستگی و یا لیز خوردن نخواهند کرد. چوب پنبه با توجه به ویژگی‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد، یکی از گرانترین انواع کفپوش به شمار می‌رود.